Zóna Terapia bola a je vytváraná mnohými hodinami práce, a je dostupná bez obmedzení, bezplatne pre každého.
... preto ak k terapiám používate iné terapeutické telové sviečky ako ANKA, prosím zvážte vyskúšať si aj ANKA Sviečky.

Ďakujem, a prajem aby terapeutické predpisy dopomohli k lepšiemu zdraviu.

Návod na použitie (príbalový leták)

+ Zloženie

Včelí vosk potravinársky, vosk potravinársky rastlinný (palmový), bavlnené plátno OEKO-TEX® STANDARD 100, silica farmaceutická (podľa vône, okrem Prírodná a Propolis), propolisová tinktúra (iba vôňa Propolis), extrakt z bylín kurkuma, červená paprika, aníz, dubová kôra, šalvia lekárska, nechtík lekársky.

+ Indikácia

Na povzbudenie vlastných liečivých síl ľudského organizmu ako doplnková podporná liečba ochorení, v súlade s tradičnou východnou medicínou na stimuláciu aktívnych - akupunktúrnych bodov tela, na odstránenie patogénnych (chorobotvorných) faktorov z organizmu. Terapia sviečkami ANKA môže zmierniť lokálne bolesti, zápaly a podporuje liečbu nasledovných ochorení: ochorenia tráviaceho ústrojenstva (hnačka, zápcha, nechutenstvo a iné), ochorenia dýchacieho systému (kašeľ, astma, chrípkové stavy), bolesti hlavy, menštruačné a predmenštruačné ťažkosti, funkčné ochorenia vnútorných orgánov. Terapia sviečkami môže zmierniť prejavy ťažkých ochorení ako je napr. artróza. Sviečky sú použiteľné pri akútnych aj chronických chorobných stavoch.

+ Spôsob použitia

Terapeutické - telové sviečky ANKA sa používajú aplikáciou na mieste alebo blízko miesta bolesti, ochorenia alebo na mieste s nim súvisiaceho orgánu (ďalej len určené miesto) nasledovne: Terapia sa zaháji zapálením sviečky na hornom širokom okraji (1) a položením vždy kolmo na určené miesto so svojim nehoriacim užším koncom (2). Sviečka sa drží rukou na jednom mieste do konca aplikácie. Terapia sa dokončí uhasením Sviečky vo vode (ponorením), po tom ako oheň dosiahol červené logo na sviečke (3). Jedna aplikácia (doba horenia) trvá cca. 10 min.

+ Dávkovanie

Dospelí, deti od 6 rokov
Akútne ochorenia, ťažkosti: 2-4 sviečky denne, po zmiernení ťažkosti 1-2 sviečky denne, s aspoň 2-3 hodinovým časovým odstupom, ďalej podľa potreby predlžovať intervaly aplikácie.
Chronické ochorenia, ťažkosti: Denne 1-2 sviečky, po 3 dní zvýšiť dennú dávku na 2-4 sviečky denne a po 3 dní znovu nastaviť dennú dávku na 1-2 sviečky, ďalej podľa potreby predlžovať intervaly aplikácie.
Dôvodom takéhoto postupu je, že chronické chorobné stavy sa vyvíjajú z pretrvávajúcich, často sa opakujúcich akútnych ochorení. Pri terapii sa chronické ochorenie najprv prechádza do akútneho stavu, ktorý sa následne dolieči.
Uvedenými dávkami, ako napr. 2-4 sviečky denne, sa rozumie aplikácia sviečok na totožnom mieste. Celkovo je možné aplikovať aj viac sviečok.
Starší ľudia, dospelí so slabšou konštitúciou a deti vo veku 3 - 6 rokov
Denná dávka by nemala presahovať aplikáciu 2 sviečok na totožnom mieste, s aspoň 2-3 hodinovým časovým odstupom.
Deti vo veku 1 - 3 rokov
Sviečky je možné aplikovať aj deťom od dovŕšenia 1 roku, ktorá ale vyžaduje zvýšenú pozornosť a má aj isté obmedzenia. U detí vo veku 1 - 3 rokov celková denná dávka, celkový počet sviečok za daný deň nesmie presahovať 2 sviečok, s aspoň 2-3 hodinovým časovým odstupom. Z aplikácie je vylúčená fontanela (temeno hlavy). Pokožka menších detí môže byť citlivá na včelie produkty (včelí vosk) preto prosím sledujte aj reakcie pokožky dieťaťa na sviečku. U detí, ktoré by ešte nevydržali aplikáciu sviečky pokojne na jednom mieste, alebo sú vo veku, keď chcú ešte všetko uchopiť do rúk, sviečky je možné aplikovať počas spánku. V takomto prípade sviečky, kvôli nepredvídateľným pohybom dieťaťa a možnému myknutiu hlavou počas spánku neaplikujte v oblasti hlavy.


+ Nežiaduce účinky

Nie sú známe, avšak pri chronických ochoreniach pohybového aparátu, pri bolestiach chrbtice, končatín, kĺbov, svalov, šliach, liečená osoba počas prvej aplikácie môže niekedy pociťovať jemnú pichavú či ťahavú bolesť či teplo na mieste aplikácie alebo mierne točenie hlavy či návaly tepla. Sú to prirodzené reakcie tela na povzbudenie a pohyb telu vlastných liečivých síl. Citlivejšia pokožka môže reagovať na priamy styk so sviečkou miernym začervenaním (reakcia na včelie produkty). V takomto prípade na zamedzenie priameho styku sviečky s pokožkou prosím používajte papierovú utierku ako podklad pod sviečku.

V zriedkavých prípadoch chronického ochorenia pohybového aparátu (bolesti krčnej chrbtice, kolena, lakťa, zápästia, ramena atď.), alebo pooperačných stavov, keď sa blokáda už dostala do "hlbších vrstiev" tela, aplikácia prvej sviečky môže vyvolať aj jemné kŕče, kontrakcie na mieste aplikácie. Neide o jav, ktorý by nejakým spôsobom ohrozoval zdravie, ide o to, že ako sviečka "ťahá" blokádu von, stáva sa znovu aktívnym, akútnym, a tá aktívna blokáda spolu s tým, že prúdenie životnej energie sa po "dlhodobom spánku prudko obnoví" môže vyvolávať spomínanú reakciu. V takomto prípade sa odporúča pred terapiou premasírovať miesto aplikácie, resp. hneď po aplikácii sviečky (po ktorej sa dostavili bolesti, kŕče) aplikovať ešte jednu sviečku na mieste.

+ Upozornenia

Dodržujte bezpečnostné predpisy pri manipulácií s otvoreným ohňom. Sviečky nikdy neskúšajte uhasiť fúkaním. Po aplikácií sviečky prevetrajte miestnosť. Sviečky nepoužívajte ako náhrada lekárskej liečby. Sviečky nepoužívajte pri prípadnej precitlivenosti na obsiahnuté látky (alergia). Pri objavení sa alergickej reakcie tela obmedzte používanie sviečok a vyhľadajte lekársku pomoc. Astmatici prosím dbajte na to aby miesto vykonávania terapie bola dostatočne veľká a dobre vetraná, aby dym uvoľňujúci zo sviečky nevyvolal astmatickú reakciu. Pri aplikácií sviečok na hlave a tvári vždy používajte papierovú utierku ako podklad pod sviečku, chráňte oči (napr. potravinárskym alobalom alebo čistou šatkou) a dávajte si pozor, aby ste nepripálili dlhé vlasy. Pri srdcových ochoreniach sviečky neaplikovať uprostred hrude. V gravidite sviečky neaplikovať okolo podbrušia, v oblasti pásu a kríža a na temene hlavy, a po operácii čreva v okolí pupku. Sviečky nepoužívať položením priamo na rozšírené kŕčové žily, popáleniny, pľuzgiere a na otvorenú či hojacu ranu. Prosím sviečky neaplikujte sami sebe ak: miesto aplikácie je ťažko dosiahnuteľný a nemáte priamy pohľad na plameň sviečky alebo sviečku nie je možné držať vo zvislej polohe, a rovnako z dôvodu protipožiarnej bezpečnosti ak cítite byť príliš unavený alebo ospalý. Pacientom trpiacim epilepsiou by sviečky nemali byť aplikované v oblasti hlavy. Terapiu dieťaťa, citovo labilnej osoby a osoby s psychosomatickou chorobou v každom prípade prevedie druhá osoba.

Výrobca

Bc. Patrik Sidó, Rybný trh 333/10, 929 01 Dunajská Streda, www.ankasviecky.sk, Tel.: 0944 155 221.

+ Balenie a obsah

10 ks terapeutických sviečok. V jednom balení sú sviečky totožnej vône. Súčasťou tohto návodu sú doplňujúce informácie na web stránke ankasviecky.sk. Jednotlivé sviečky v balení sa môžu mierne líšiť v dĺžke akokoľvek sa snažíme, čo je dané skutočnosťou, že sviečky sú vyrábané ručne. Vnútorný povrch sviečok je menej impregnovaný voskom aby sa zabezpečila bezpečnejšia aplikácia, t.j. nejedná sa o výrobnú vadu.


Sviečky skladujte mimo dosahu detí, pri izbovej teplote. Nevystavujte ich slnečnému žiareniu a vysokým teplotám. Pri teplotách nad 50 °C môže dôjsť k topeniu a deformácii sviečok (napr. v letnom období vo vnútorných priestoroch vozidla)!

Ukážka aplikácie sviečok ANKA v pupku

Vysvetlivky pojmov

  • Príznaky, Indikácia

    +

    Príznaky - symptómy, ktoré sprevádzajú dané ochorenie. Terapia konkrétneho ochorenia sa vyberie podľa prevládajúcich príznakov.
    Indikácia - kedy sa daná terapia odporúča.

  • Terapia

    +

    Je to samotná terapia, postup, odporúčaná pre danú problematiku zahŕňjúci aplikáciu sviečok ANKA a bodovú masáž vybraných aktívnych bodov s istým počtom opakovaní.

  • Terapeutický cyklus

    +

    Harmonogram aplikácie sviečok ANKA v rámci terapie, t. j. určitý počet dní (napr. 2,3 alebo 4 dni), počas ktorých sa sviečky ANKA aplikujú v dopredu určených aktívnych bodoch, a robí sa masáž vybraných aktívnych bodov.

  • Aktívny bod

    +

    Presne určené miesto-bod na tele, kde máme možnosť pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia (v našom prípade sviečkami ANKA doplnené o akupresúrnu masáž). Aktívne body existujú už dlho, boli nájdené a zavedené do praktickej liečby lekármi vo východnej medicíne. Súčasne aktívne body sú využívané aj západnými lekármi-akupunkturológmi. Ich názvi sú vo väčšine sktratkami napr. CV4, BL23, GV20 alebo YINTANG, TAIYANG atď.

    Všetky aktívne body sú párne, okrem bodov CV a GV, t.j. nachádzajú sa ako na pravej, tak na ľavej strane tela (zrkadlový obraz). Napr. bod SI3 sa nachádza tak na pravej ako na ľavej ruke na rovnakom mieste. V terapeutických predpisoch vždy nájdete poznámku ak je daný bod párny a či treba sviečky aplikovať alebo body masírovať obojstranne (alebo spôsobom "pravý-ľavý") alebo iba v ľavom či v pravom bode. Okrem aktívnych bodov uvedených v zozname aktívnych bodov existuje ešte oveľa viac, ale nie všetky sú vhodné na aplikáciu sviečok ANKA.

  • Výber vône

    +

    Vôna sviečok ANKA, ktorá najlepšie pomáha pri terapii daného ochorenia. Vôňa Prírodná je všeobecne použiteľná v každom prípade, avšak vône zvyšujú pozitívne účinky sviečok.

  • Body na terapiu sv. ANKA

    +

    Aktívne body, vybraté na aplikáciu sviečok ANKA v rámci terapie.

  • Body na masáž

    +

    Aktívne body, vybraté na akupresúrnu masáž v rámci terapie.

  • Masáž bodov

    +

    Bodová masáž vybraných aktívnych bodov mierne krúživým pohybom ukazováka, palca, alebo prsta, ktorým viete vyvynúť stredne silný tlak na vybraný bod. Pojem "Obojstranná masáž" znamená, že daný aktívny bod je párny a treba masírovať bod tak na ľavej ako na pravej strane tela. Pri bodovej masáži netreba dodržiavať časový odstup.
    Príklad: terapeutický predpis, čo sa týka masáže bov je nasledovný. "KI3, LR3, SP6, obojstranná 1 minútová masáž denne 2x". Už vieme, že ide o párne body (bol uvedený pojem obojstranná masáž) čo znamená, že premasírujeme každý uvedený bod vľavo a vpravo jeden za druhým bez časového odstupu, každý bod masírujeme v dobe 1 minúty, a túto procedúru prevedieme 2-krát (2x) počas dňa, napr. doobeda a v podvečer (alebo ráno a večer).

    Masáž bodov je možné vykonávať krúživým pohybom končekom prsta, resp. dvojprstom ukazovák a prostredník (prostredník položíte na necht ukazováka, ktorý takto slúži na vývin väčšej sily na masírovaný bod, resp. z časti odbremení ukazovák). Tlaksa zvolí taký, aby bol maximálne citeľný, ale zároveň nebol ešte nepríjemný.
    Na masáž sa môže používať aj samotný necht, najlepšie palca. Táto metóda sa používa, ak bod leží na mieste, kde je málo jemného podkožného alebo svalového tkaniva a tlak prstom by nebol citeľný (napr. bod LU11 pri uhlu nechtu palca).
    Skoro všetky body uvedené v terapeutických predpisoch a určené na masáž sú párne, čo znamená, že je najlepšie pomasírovať oboch (teda aj na ľavej aj na pravej nohe, ruke, na ľavej aj pravej strane hlavy), ak v konkrétnom terapeutickom predpise nie je uvedené inak.
    Stimulovať body na masáž je možné napr. aj s dreveným alebo plastovým špáradlom s tupším hrotom (v žiadnom prípade nie ihlou alebo iným ostrým hrotom, aby nedošlo k zraneniu). Tu sa na stimuláciu zvolí jemné popichávanie a to spôsobom vtáčieho ďobania, bodania.
    Počas „ďobania“ sa nemusí popichávať stále ten istý maličký bod, ale môže sa aj krúžiť so špáradlom a popichávať väčšia plocha (povedzme kruh s polomerom 0,5 – 1 cm).
    Tento spôsob je ale vhodný iba ak pacient stimuluje bod sami sebe a môže regulovať silu bodania.
    V prípade, že niektorý bod na masáž je citlivý aj na mierny tlak, resp. aj na jemné pichnutie, v takomto prípade sa masíruje širšia oblasť daného bodu iba hladkaním končekom prsta alebo dlaňou. Ak niektorý z bodov určených na masáž nie je možné z nejakého dôvodu masírovať, tak daný bod sa z masáže vynechá.
    Dĺžka masáže pre jednotlivé body je 1 až 2 minúty. Ak nie je uvedené inak v terapeutickom predpise, zvoľte prosím 1 minútovú masáž pre každý uvedený bod. Platí, že viac nie je vždy lepšie, závisí od konkrétneho prípadu.

  • Výraz "pravý-ľavý"

    +

    Výraz sa používa v terapeutických predpisoch, kde sa na aplikáciu sviečok používajú párne body (všetky body sú párne, okrem bodov CV a GV) a sviečky sa majú aplikovať v oboch nasledujúcim spôsobom: začínate sviečku aplikovať napr. v pravom bode, a ak zhorí polovica sviečky (polovica vzdialenosti medzi horným koncom a červeným logom sviečky), tak vtedy z pravého bodu sa sviečka preloží do ľavého bodu, kde sa sviečka nechá dohorieť (k červenému logu). Z dolného konca počas preloženia môže vypadnúť usadenina, preto v prípade potreby môžete používať tenkú papierovú utierku ako podklad a sviečku prekladať spolu s podkladom.

  • Intervaly aplikácie

    +

    Interval aplikácie znamená či sa sviečky aplikujú denne, každý druhý či tretí deň. V momente ako nastane zlepšenie v zdravotnom stave tak odvtedy sa buď zníži počet sviečok aplikovaných za daný deň alebo sa intervaly aplikácie predĺžia a sviečky sa aplikujú už len každý druhý či tretí deň (podľa vlastných pocitov).

  • Prestávka

    +

    Takéto označenie dňa v terapeutickom predpise znamená, že za daný deň sa sviečky neaplikujú ani body sa nemasírujú.

  • Upozornenie

    +

    Tu sú uvedené veci na ktoré by ste mali dávať pozor počas vykonávania terapie.

    Všobecne, použitie aktívnych bodov tak na aplikáciu sviečok ANKA ako aj na bodovú masáž (akupresúra) je bezpečné. Sú však prípady keď niektorý z aktívnych bodov sa neodporúčajú na použitie pri určitých stavoch, napr. v tehotenstve. V "Upozorneniach" sú uvedené obmedzenia v používaní niektorých bodov vo vzťahu k určitým stavom.

    Všeobecne bod CV8 - priehlbina pupku, body okolo pásu, v krížovo-bedrovej a v panvovej oblasti, body v podbruší a na temene hlavy sa neodporúčajú používať v tehotenstve, a body v srdcovej oblasti ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt. Na možné obmedzenia v použití aktívnych bodov budete vždy upozornení pri každom terapeutickom predpise a v zozname aktívnych bodov.
    Všeobecne body SP6, LI4, GV20, BL67, BL60, ST12, GB21 nepoužívajte v tehotenstve.
    Body CV8, ST25 prosím nepoužívajte po operácií čreva, lebo môžu vyvolať zvýšenú peristaltiku (zvýšený pohyb čriev).
    Astmatici prosím dbajte na to aby miesto vykonávania terapie bola dostatočne veľká a dobre vetraná, aby dym uvoľňujúci zo sviečky nevyvolal astmatickú reakciu.
    Všeobecne bod CV17 nepoužívajte ak žijete s operovaným srdcom alebo ste prekonali srdcový infarkt.
    Ak je niektorý z aktívnych bodov určený na masáž podľa terapeutického predpisu silne bolestivý aj na mierny tlak, prosím nemasírujte ho, nestláčajte ho, ale len dlaňou jemne "hladkajte".

    V zriedkavých prípadoch chronického ochorenia pohybového aparátu (bolesti krčnej chrbtice, kolena, lakťa, zápästia, ramena atď.), alebo pooperačných stavov, keď sa blokáda už dostala do "hlbších vrstiev" tela, aplikácia prvej sviečky môže vyvolať aj jemné kŕče, kontrakcie na mieste aplikácie. Neide o jav, ktorý by nejakým spôsobom ohrozoval zdravie, ide o to, že ako sviečka "ťahá blokádu von", stáva sa znovu aktívnym, akútnym, a tá aktívna blokáda spolu s tým, že prúdenie životnej energie sa po "dlhodobom spánku prudko obnoví" môže vyvolávať spomínanú reakciu. V takomto prípade sa odporúča pred terapiou premasírovať miesto aplikácie, resp. hneď po aplikácii sviečky (po ktorej sa dostavili bolesti, kŕče) aplikovať ešte jednu sviečku na mieste.